بسته خبری علم و فناوری

تاج خورشید هم لرزید

تاج خورشید هم لرزید

دانلود فایل: در سرویس علم و فناوری در بخش ایران از راه اندازی مرکز ملی نوآوری مغر و کسب رتبه چهارم تولید علم دنیا در عرصه گیاهان دارویی و طب سنتی توسط ایران با خبر شدیم و درمورد فاصله 15 درصدی اعتبارات تا بهره برداری از «آزمایشگاه پیشرفته زلزله»، ساخت زیردریایی هدایت پذیر ازراه دور با قابلیت بازرسی و عملیات مختلف و تولید سلنیوم آلی و رقیق کننده اسپرم با مصرف دامی در کشور خواندیم. علم و فناوری جهان نیز با اخباری همچون کنترل اشیاء بدون کاشت تراشه در مغز، کشاورزی با بذرهای فضایی، دکمه جادویی موتورسیکلت جدید «بی ام و» و حفظ تعادل سگ رباتیک روی توپ یوگا همراه بود.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، سرویس علم و تکنولوژی امروز ۱۷ اردیبهشت دربرگیرنده اخباری از فناوری های داخلی و خارجی از تولیدات طب سنتی گرفته تا فناوری های رباتیک بود که مرور آنها خالی از لطف نیست.
برای مطالعه کامل هر یک از اخبار می توانید روی تیتر آنها کلیک کنید.
کنترل اشیاء با ذهن بدون نیاز به کاشت تراشه در مغز
با رابط های مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی، ممکنست نیازی به کاشت تراشه در مغز نباشد و افراد بتوانند بهترین استفاده از این فنآوری را بکنند و هوشمندتر به نظر برسند. پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون(CMU) بتازگی نشان داده اند که یک رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی با هوش مصنوعی(BCI) می تواند به فرد اجازه دهد یک شی ء متحرک را روی صفحه نمایش تنها با فکر کردن به آن ردیابی کند.
رتبه چهارم ایران در تولید علم دنیا در عرصه گیاهان دارویی و طب سنتی
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از کسب رتبه چهارم جهانی تولید علم در عرصه تولید گیاهان دارویی و طب سنتی از طرف محققان ایرانی آگاهی داد.
دکمه جادویی موتورسیکلت جدید «بی ام و»
شرکت بی ام و آلمان کار جالبی برای موتورسیکلت جدید خود انجام داده و آن ابداع یک فناوری تعویض خودکار میان حالت های تعویض خودکار و دستی دنده و تعبیه یک دکمه برای آن روی فرمان است.
ساخت زیردریایی هدایت پذیر ازراه دور با قابلیت بازرسی و عملیات مختلف
متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید «زیردریایی هدایت پذیر از راه دور» (زهپاد) شدند.
چرا برخی افراد سریع تر از دیگران می دوند؟

دلیلهای مختلفی وجود دارد که چرا برخی افراد می توانند بسیار سریع بدوند، در صورتیکه برخی دیگر آهسته تر می دوند. ژنتیک و خاصیت هایی که از والدین خود به ارث می برید، جزء عواملی است که در سرعت نقش دارد، اما انتخاب ها و تجربیات شما نیز نقش ایفا می کند.
فاصله ۱۵ درصدی اعتبارات تا بهره برداری از «آزمایشگاه پیشرفته زلزله» /عدم تزریق ۳ ساله بودجه ها
باتوجه به لرزه خیزی کشور، از سال ۹۱ ساخت لابراتوار پیشرفته زلزله شروع شد، ولی بگفته رییس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، در صورتیکه ۸۵ درصد از اعتبارات این لابراتوار پرداخت شده، ۳ سال است که هیچ اعتباری به آن اختصاص داده نشده است و فاصله ۱۵ درصدی اعتبار تا بهره برداری کامل از این لابراتوار وجود دارد.
مرکز ملی نوآوری مغز راه اندازی می شود
بمنظور توسعه کمی و کیفی پژوهش های بین رشته ای بالینی، گسترش خدمات و تکنولوژی های جدید و توانمندسازی نیروی انسانی در حوزه علوم شناختی و اعصاب، مراحل راه اندازی مرکز ملی نوآوری مغز در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی فیروزگر تهران در حال اجراست.
چین با بذرهای فضایی کشاورزی می کند!
بذرهایی که از ایستگاه فضایی چین به زمین آورده شده اند، در آزمایش های روی زمین مورد استفاده قرار می گیرند.
کمک انویدیا به سگ های رباتیک برای حفظ تعادل حتی روی توپ بادی
شرکت انویدیا با ابزاری موسوم به «یوریکا» (Eureka) به سگ های رباتیک کمک می نماید تا تعادل خودرا حتی روی یک توپ یوگا به خوبی حفظ کنند.
انفجاری به اندازه یک سیاره، تاج خورشید را به لرزه درآورد
نمایی نزدیک که از ستاره ما در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ توسط مدارگرد خورشیدی آژانس فضایی اروپا(ESA) ثبت گردید، منطقه انتقال آشفته بین فام سپهر خورشید و تاج که دو لایه بیرونی جو خورشید هستند را نشان میدهد. بگفته آژانس فضایی اروپا، مناطق روشن تر تصویر دمای ۱.۸ میلیون درجه فارنهایت(یک میلیون درجه سانتی گراد) را نشان می دهند و مناطق خنک تر با جذب تشعشعات نسبتا تاریک به نظر می رسند.
تولید سلنیوم آلی و رقیق کننده اسپرم با مصرف دامی در کشور
یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار موفق به بومی سازی سلنیوم آلی شده که می تواند در توده سلولی مخمر رشد یافته در محیط کشت حاوی سلنیوم معدنی تجمع پیدا کند.
هماهنگی بنیاد ملی نخبگان و وزارت بهداشت درباره ی جذب نخبگان حرکتی با خروجی مفید است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هماهنگی های بنیاد ملی نخبگان و وزارت بهداشت درباب جذب نخبگان بدون فراخوان در دانشگاه علوم پزشکی کشور با هدف ایجاد انگیزش و ماندگاری نخبگان در کشور را حرکتی با خروجی مفید توصیف کرد.
منبع:

1403/02/18
09:00:35
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل