نتایج مطالعات محققان كشور نشان داد؛

اخطار وقوع خسارت به جاده حوضه رودك تهران در صورت وقوع سیلاب

اخطار وقوع خسارت به جاده حوضه رودك تهران در صورت وقوع سیلاب

دانلود فایل: نتایج مطالعات پهنه بندی محققان واحد علوم و تحقیقات در زمینه حوضه آب ریز ˮرودكˮ استان تهران نشان داد در صورت وقوع سیلاب، قسمت هایی از جاده كنار این رودخانه خساراتی وارد خواهد شد..


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، مهدی شمس زهرایی با اشاره به اهمیت پیش بینی و تخمین وقوع سیلاب ها در مدیریت شهرسازی، اظهار داشت: تخمین وقوع سیلاب ها می تواند از بروز خسارات احتمالی ناشی از وقوع سیلاب ها جلوگیری كند.
وی یكی از روش های مدیریت مواجهه با وقوع سیل را پهنه بندی آن دانست و اضافه كرد: نقشه های پهنه بندی سیل، اطلاعات ارزشمندی را در مورد طبیعت سیلاب ها، اثرات آن بر اراضی دشت تحت تأثیر سیلاب ها و تعیین حریم رودخانه عرضه می دهد، این امر در ارسال هشدارهای مناسب در مواقع خطر وقوع سیل و تسهیل عملیات امداد و نجات نقش مهمی دارد.
شمس زهرایی با اشاره به اینكه در پهنه بندی سیل برای كنترل سیلاب در كاربری و توسعه اراضی، مناطق سیل خیز به قسمت هایی با خطرپذیری های متفاوت تقسیم می شوند، تصریح كرد: نتایج حاصل از مطالعات پهنه بندی ها، نقشی كلیدی در تعیین میزان خطرپذیری سیلاب ها دارد؛ چراكه با عنایت به نتایج حاصل می توان مناطق با ریسك بالا در سیل خیزی را شناسایی و نسبت عدم توسعه و ساخت و ساز در این مناطق اقدام نمود و یا در صورت نیاز به توسعه و ساخت وساز، راهكارهای مدیریتی برای جلوگیری از خسارات احتمالی عرضه داد.
مجری طرح با اشاره به اینكه در این طرح اقدام به شبیه سازی هیدرودینامیكی سیلاب رودخانه ای در مناطق شمال تهران شد، ادامه داد: در این تحقیق با استفاده از تصاویر ماهواره ای بر مبنای روش سنجش از طریق دور و استفاده از GIS، متوسط بارش محتمل حوضه رودك محاسبه و مقایسه ای هم بین متوسط بارش ایستگاه های باران سنجی حوضه "رودك" و میزان متوسط بارش انجام شد.
به قول این محقق، محاسبات انجام شده بر روی حوضه رودك در سه بازه زمانی ۲۲ تا ۲۳ فروردین سال ۹۴، ۲۱ تا ۲۳ فروردین سال ۹۵ و ۵ تا ۶ دی ماه ۹۵ انجام شده است.
وی اظهار نمود: با استفاده از نرم افزار HEC-HMS از میزان بارش، میزان روان آب حاصل از بارش در منطقه استخراج شد. سپس بوسیله نرم افزار Mike11 نسبت به مدل سازی دینامیكی روان آب در منطقه در بازه های زمانی ۲۳ فروردین ۹۴ تعیین شد. در نهایت با استفاده از HEC-RAS پهنه بندی سیلاب حوضه "رودك" تخمین و بعد از انتقال به محیط GIS نقشه پهنه بندی سیلاب ۲۳ فرودین ۹۴ تعیین شد.
زهرایی با اشاره به نتایج به دست آمده خاطرنشان كرد: پهنه بندی سیلاب انجام شده نشان داد سیلاب قسمت هایی از جاده كنار رودخانه را در حوضه رودك در برگرفته و سبب خسارت خواهد شد. همینطور در صورت اتفاق افتادن سیلاب، هتل چند طبقه در مجاورت ایستگاه هیدرومتری رودك در معرض خطرات احتمالی قرار دارد.
وی تصریح كرد: در صورت وجود نقشه Real time بارش، به كمك روش پیشنهادی تلفیق تصاویر ماهواره ای با شبیه سازی هیدرودینامیكی، می توان میزان خسارت و مناطق پر خطر را مشخص كرد.
این تحقیق در قالب رساله از جانب مهدی شمس زهرایی با عنوان «تلفیق RS و مدل MIKE11 برای شبیه سازی هیدرودینامیكی سیلاب رودخانه ای» به راهنمایی دكتر سید عباس حسینی از اعضای هیات علمی واحد علوم و تحقیقات اجرایی شد.1397/02/31
15:40:28
5.0 / 5
4022
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل