ستاری در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو مطرح كرد

تولید خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شركتهای دانش بنیان، كمترین اثرات نوسانات ارزی بر شركتها

تولید خط اعتباری برای نقل وانتقال آسانتر شركتهای دانش بنیان، كمترین اثرات نوسانات ارزی بر شركتها

دانلود فایل: معاون علمی و فناوری رییس جمهور با تاكید بر اینكه علی رغم آنكه تحریم ها ضد كشور از مدت ها قبل شروع شده، ولی شركت های دانش بنیان كمترین تاثیرپذیری را از این مورد داشتند، اظهار داشت: ما برای تسهیل فعالیت شركت های دانش بنیان علاوه بر آنكه مبادرت به معرفی شركای مناسب برای آنها خواهیم كرد، زمینه ای برای تسهیل نقل و انتقال مالی فراهم نموده ایم.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر سورنا ستاری امروز در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران با اشاره به كسب رتبه چهارم در این حوزه، اضافه كرد: علاوه بر كسب رتبه چهارم به علت انتشار مقالات در مجلات بین المللی اتفاق مهمی كه در این حوزه افتاده، بحث فروش و توسعه این فناوری در سال قبل بوده است.
وی میزان فروش محصولات نانو در سال قبل را 1370 میلیارد تومان ذكر كرد و افزود: این عدد بالاتر از عدد هدف گذاری بوده كه در ستاد نانو تعریف شده بود. علاوه بر آن ما شاهد افزایش صادرات محصولات مبتنی بر نانو فناوری به میزان 62.4 میلیون دلار بودیم.
ستاری با تاكید بر اینكه امسال رقم صادرات این حوزه بیشتر خواهد شد، اظهار نمود: علم نانو یك علم جدید و به روز در دنیا است. به گونه ای كه از 15 سال قبل كه وارد این حوزه شدیم، زمان مناسب بوده و امروزه توانستیم یكی از كشورهای تولیدكننده محصولات مبتنی بر فناوری نانو باشیم.
وی این امر را یك اتفاق مهم دانست كه امسال و سال های آینده هم این رقم ادامه خواهد داشت، تصریح كرد: مبحث تجاری سازی محصولات دانش پایه، افزایش تعداد ثبت پتنت های بین المللی و فروش و افزایش تعداد شركت ها همچون موضوعاتی است كه در حوزه نانو پیگیری می شود، چراكه تحقق این اهداف باعث توسعه سرمایه گذاری در این حوزه می گردد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به سیاست گذاری های ستاد نانو در این حوزه، خاطرنشان كرد: با سیاست گذاری های انجام شده در این ستاد مشاهده می نماییم كه رشد علمی ما در این حوزه افزایش یافته، به گونه ای كه رتبه ما از نهم و دهم جهانی به رتبه چهارم جهانی رسیده است كه بطور قطع این رشد در سال های آینده ادامه خواهد داشت.
میزان صادرات شركت های دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به فروش محصولات مبتنی بر نانو فناوری، اظهار داشت: فروش صنعتی این حوزه كه به مرز 1400 میلیارد ریال رسیده است، بطور قطع در سال های آینده افزایش بیشتری خواهد داشت و این امر نشان داده است كه فناوری نانو توانسته جایگاه خویش را در حوزه صنعت پیدا كند.
وی در عین حال تصریح كرد: ولی بحث تجاری سازی محصولات دانش بنیان موضوعی است كه باید با حمایت بخش خصوصی اتفاق بیفتد. از این رو هرچقدر كه بتوانیم سرمایه گذاری بخش خصوصی را در این حوزه افزایش دهیم، بطور قطع برنده واقعی ما خواهیم بود.
ستاری با ابراز خرسندی از اینكه اكوسیستم مناسبی در كشور در حال شكل گیری است، افزود: در حوزه نانو مشاهده می نماییم كه هر روز شركت های بیشتری در حال شكل گیری است.
ستاری افزود: خوشحالم كه بگویم اكوسیستمی كه در شركت های دانش بنیان ایجادشده، یك اكوسیستم مبتنی بر دولت هم حداقل بخشی از این اكوسیستم است كه در چهار سال قبل ما به آن وارد شده ایم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایجاد بیشتر از 3400 شركت دانش بنیان در كشور تصریح كرد: تلاش ما بر این است كه این اكوسیستم به دولت وابسته نباشد.
اثرات نوسانات ارزی بر شركت های دانش بنیان
ستاری با تاكید بر اینكه بطور قطع نوسانات ارزی چند ماه گذشته بر شركت ها تاثیر گذار بوده و این امر از جانب كسی نفی نمی گردد، افزود: ولی باید بگویم كه شركت های دانش بنیان كمترین تاثیرپذیری را از این نوسانات ارزی دریافت كرده اند.
وی افزود: در عین حال با تثبیت سیاست گذاری های ارزی از جانب دولت مسائل در رابطه با نوسانات ارزی برای شركت های دانش بنیان راحتتر حل خواهد شد.
اثرات تحریم ها بر فعالیت شركت های دانش بنیان
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به تحریم ها ضد كشور با تاكید بر اینكه این تحریم ها خیلی وقت است كه شروع شده، اضافه كرد: با آغاز این تحریم ها فكر نمی كنم در 13 آبان اتفاق خاصی در كشور رخ دهد و مورد جدیدی برای شركت های دانش بنیان تولید نمی گردد، چراكه این تحریم ها مدت هاست كه اعمال شده است.
وی با اشاره به سفر به آفریقا اضافه كرد: در این سفر 60 شركت دانش بنیان حضور داشتند و با بررسی های انجام شده مشخص شد كه بازار بزرگی برای محصولات دانش پایه ما در آفریقا وجود دارد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به برنامه های این معاونت برای توسعه بازارهای صادراتی، خاطرنشان كرد: بر این اساس یك برنامه مفصل را در كریدور صادرات از یك سال قبل آغاز كردیم و در دور جدید فعالیت این كریدور برنامه های حمایتی بیشتری در نظر گرفته شده، ضمن آنكه بودجه های این كریدور را هم چندین برابر كردیم.
ستاری حمایت های این كریدور را شامل بازاریابی، دریافت استانداردهای بین المللی و انجام كارآزمایی های بالینی برای دارو عنوان نمود و اضافه كرد: حوزه صادرات حوزه ای است كه امسال ما به صورت جدی در آن وارد شدیم و سرمایه گذاری هایی هم انجام دادیم.
وی درعین حال بزرگترین مساله این حوزه را شامل دو مبحث عنوان نمود و اظهار داشت: پیدا كردن شركای مناسب برای شركت ها و مسائل بانكی همچون مشكلات و چالش های شركت های دانش بنیان است و ما تلاش می نماییم تا بتوانیم علاوه بر آنكه شركای مناسبی برای آنها تولید نماییم، آنها را به سمت صادرات محصولات دانش پایه هدایت نماییم.
وی با تاكید بر آشنا كردن شركت های دانش بنیان با فرهنگ صادرات، اظهار نمود: اغلب شركت های دانش بنیان شركت های كوچك و نوپا هستند و باید بتوانیم با شیوه هایی آنها را با این فرهنگ آشنا نماییم. ضمن آنكه بتوانیم مسائل بانكی آنها را مرتفع نماییم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به ایجاد خطوط اعتباری متنوع از بانك ها برای شركت ها اظهار داشت: در حوزه صنعت خطوط اعتباری خوبی برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان تولید كردیم. علاوه بر آن با چندین بانك همچون بانك توسعه صادرات مذاكراتی را آغاز كردیم.
وی افزود: علاوه بر آن برای نقل و انتقال اعتبارات برای شركت ها، خط اعتباری بوجود آورده ایم.1397/07/21
14:27:33
5.0 / 5
4193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل