در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی صورت گرفت

رونمایی از استخوان مصنوعی تولیدی با فناوری پرینت سه بعدی

رونمایی از استخوان مصنوعی تولیدی با فناوری پرینت سه بعدی

دانلود فایل: استخوان مصنوعی تولید شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برای درمان ضایعات استخوانی با كمك فناوری پرینت سه بعدی امروز در این دانشگاه رونمایی گردید.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، دكتر محمد آقاجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در مراسم رونمایی از استخوان مصنوعی تولید شده با استفاده از تكنولوژی پرینت سه بعدی ساخت داخل، اظهار نمود: دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی از زوایای مختلف یكی از بزرگترین دانشگاه های كشور است كه با داشتن ۱۴ هزار دانشجو در ۲۵۰ رشته مقطع، نقش مهمی در آموزش پزشكی و همین طور درمان كشور ایفا می كند.
وی با اشاره به برنامه های دانشگاه در حوزه تحقیق و پژوهش به حضور ۱۴۰۰ عضو هیات علمی و ۸۰ مركز تحقیقاتی اشاره نمود و اظهار داشت: این مسئله تاثیر مهمی در ارتقای تولیدات علمی در زمینه های مختلف علوم پزشكی دارد.
آقاجانی با بیان این كه رویكرد دانشگاه رویكرد حركت به سمت دانشگاه های نسل سوم است، اظهار داشت: دانشگاه نسل سوم دانشگاه فناور تولید محور و حركت در جهت رشد اقتصادی و رفاه جامعه است؛ بر همین مبنا بنای ما گرایش به سمت دانشگاه های نسل سوم است كه برای تحقق این هدف مهم در جهت ارتقای فناوری های علوم پزشكی و تولیدات دانش بنیان حركت می نماییم.
وی با اشاره به عقد قراردادها با دانشگاه های صنعتی و فنی كشور در جهت تعاملات و تبادلات علمی، اظهار نمود: همین طور با چندین دانشگاه معتبر بین المللی در كشورهای فرانسه، هلند، ایتالیا و روسیه قراردادهایی داریم كه طی سال های گذشته بعضی از محصولات مشترك نیز رونمایی شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد: باوجود تهدیدات و تحریم های خارجی در حوزه علم و دانش خوشبختانه طی سال قبل برمبنای معتبرترین رتبه بندی های بین المللی در زمینه رشد علمی پیشرفت های خوبی داشته ایم، بعنوان نمونه در رتبه بندی لایدن ۳۰ رتبه و در رتبه بندی وبو متریك ۸۴ رتبه ارتقا داشته ایم كه این مساله نشان دهنده تلاش های جهادی پژوهشگران و دانشجویان ما و همین طور رشد علمی دانشگاه ها است.
دكتر آقاجانی با اشاره به رونمایی از استخوان مصنوعی با تكنولوژی پرینت سه بعدی، اشاره كرد: سوژه این پژوهش ۱۰ ساله ضایعات استخوانی است كه به دلیلهای مختلفی ایجاد می شود، تصادفات و حوادث ترافیكی یكی از مهمترین علل بروز این ضایعات استخوانی است.
وی با بیان این كه ضایعات استخوانی گاهی خودبه خود ترمیم می شود، عنوان كرد: بعضی از این ضایعات خودبه خود ترمیم نشده و برای درمان نیازمند اقدامات جراحی و پزشكی است، علاوه بر تصادف، سرطان ها و تومورها و بیماری های مادرزادی از دیگر عوامل ایجاد این ضایعات استخوانی است.
دكتر آقاجانی با اشاره به روش های شایع درمان و ترمیم ضایعات استخوانی در دنیا عنوان كرد: برای این مساله سه روش وجود دارد؛ روش اول اتوژن است كه در این روش از استخوان خود بیمار برای ترمیم این ضایعات كمك گرفته می شود كه عوارض پس از جراحی و اقامت طولانی مدت بیمار در بیمارستان از مشكلات این روش است. روش دوم یا آلوژن كه در آن از استخوان جسد برای ترمیم بافت استخوانی استفاده می شود كه در این روش خطر انتقال آنتی ژن ها وجود دارد. در روش سوم از بایومتریال یا زیست ماده ها برای ترمیم ضایعات استخوانی استفاده می شود، به عبارتی دیگر از ماده غیر از استخوان برای جایگزینی استخوان از دست رفته استفاده می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: نكته فنی بایومتریال ها این است كه باید از لحاظ شیمیایی و فیزیكی به بافت استخوانی شبیه باشند.
وی با بیان این كه تابحال از سرامیك برای این مسئله استفاده می شد، اشاره كرد: نقطه ذوب سرامیك بسیار بالا است و در پرینت سه بعدی قابل استفاده نیست. بدین سبب برای غلبه بر این مشكل تكنولوژی پزشكی به دنبال تلفیق سرامیك با ماده دیگر بود كه در چارچوب پرینت های سه بعدی بافت زیست ماده اختصاصی بیمار را تولید می كند.
دكتر آقاجانی با بیان این كه طی این پژوهش پلیمر با سرامیك برای ایجاد این زیست ماده تركیب شد، عنوان كرد: اتفاقی كه در این تحقیق ۱۰ سال به وقوع پیوست و خبر خوبی برای بیماران دارای ضایعات استخوانی شمرده می شود، ابتدا یك زیست ماده در این پژوهش به دست آمد كه شباهت زیادی به بافت استخوان دارد و در پرینتر سه بعدی نیز قابل استفاده است؛ چونكه متناسب با بیمار و ضایعه خاص بیمار طراحی و ایجاد می شود. بدین جهت زیست ماده ضایعه استخوانی را كامل پوشش می دهد و به عبارت دیگر یك زیست ماده متناسب و شبیه بافت طبیعی استخوان تولید شده و در پرینتر قابل استفاده می باشد.
وی با اشاره به اتفاق مثبت بعدی، عنوان كرد: مساله مهم بعدی تولید این پرینتر سه بعدی توسط كار مشترك پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و صنعتگران داخلی كه طی آن این پرینتر زیست ماده را برای پوشش و ترمیم نقص استخوانی طراحی و پرینت می كند. به عبارت دیگر بعد از فرآیند پرینت زیست ماده تهیه شده و در اتاق عمل كاملا متناسب با محل نصب استخوانی كاشته می شود.
دكتر آقاجانی با بیان این كه تابحال پنج بیمار دارای ضایعات فكی و ضایعات استخوانی دیگر با استفاده از این فنآوری جدید جراحی شده و نتایج بسیار عالی و رضایت بخشی حاصل شده است، اظهار داشت: الان از اثربخشی این تكنولوژی اطمینان كامل داریم و بدین سبب این دستاورد مهم را به كلیه هموطنان خود تقدیم می نماییم.
به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، طرح تولید بافت استخوان نیمه زنده از سال 2010 به همت دكتر آرش خجسته، دانشیار گروه جراحی دهان، فك و صورت دانشكده دندان‏پزشكی و گروه مهندسی بافت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و همكارانش انجام شده است. تیم تحقیقاتی این طرح در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی طی ۱۰ سال قبل مطالعات زیادی را در ارتباط با ماده مناسب جایگزین شونده استخوان انجام داده و موفق به ارائه یك تركیب مناسب پلی مری سرامیكی شده است، همین طور در ضمن همكاری با صنعتگران داخلی موفق به تغییر ساختار دستگاه چاپگر سه بعدی جهت چاپ نسج شبه استخوان شده است. نتیجه این فعالیت ۱۰ ساله چاپ بیشتر از ۱۰ مقاله بین المللی و همین طور طی مسیر آزمایشگاه تا بالین جهت درمان بیماران با ضایعات استخوانی بوده است، چنانكه تابحال پنج بیمار دارای ضایعات فكی و یك بیمار با نقص استخوانی تیبیای پا تحت درمان قرار گرفته است.
منبع:

1398/05/12
17:31:11
5.0 / 5
4128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل