كمبود تراشه به آیفون رسید

كمبود تراشه به آیفون رسید

اپل اعلام نمود کمبود جهانی تراشه که پیش تر روی تولید کامپیوتر های مک و آی پد تاثیر گذاشته بود حالا به آیفون رسیده است و کندی رشد درآمدش در سه ماهه آتی را پیش بینی نمود.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، مدیران اپل پیش بینی کردند درآمد سه ماهه مالی چهارم رشد دو رقمی خواهد داشت اما پایین تر از رشد ۳۶.۴ درصدی در سه ماهه سوم خواهد بود. رشد کسب وکار خدمات اپل هم آهسته خواهد شد.

مدیران اپل در کنفرانسی با سرمایه گذاران اعلام نمودند که بااینکه تاثیر کمبود تراشه کمتر از حد انتظار آنها در سه ماهه سوم بود اما در سه ماهه چهارم شدیدتر خواهد شد و روی تولید آیفون تاثیر می گذارد.

ارزش سهام اپل که در حدود سه سال اخیر بیش از دو برابر بالا رفته و ارزش بازار این شرکت را به حدود ۲.۵ تریلیون دلار رسانده است، در پی اعلام این خبر ۱.۷ درصد نزول کرد و به ۱۴۴.۲۴ دلار رسید.

اپل اعلام نمود فروش و سود سه ماهه این شرکت فراتر از میزان مورد پیش بینی مفسرین بود که تحت تاثیر استقبال مصرف کنندگان از مدل گرانتر آیفون فایو جی و تقاضا برای خدمات اشتراکی این شرکت روی داد. فروش اپل در چین در سه ماهه منتهی به ۲۶ ژوئن، ۵۸ درصد رشد کرد و به ۱۴.۷۶ میلیارد دلار رسید.

درآمد اپل تحت تاثیر فروش بهتر از حد مطلوب آیفون به ۸۱.۴۳ میلیارد دلار رسید که بالاتر از ۷۳.۳۰ میلیارد دلار پیش بینی شده از طرف مفسرین بود. سود اپل ۲۱.۷۴ میلیارد دلار معادل یک دلار و ۳۰ سنت به ازای هر سهم بود.

در طول کنفرانس اپل با سرمایه گذاران، تیم کوک، مدیرعامل این شرکت اظهار نمود: تراشه هایی که تامین آنها گرفتار کمبود شده است با فناوری قدیمی ساخته می شوند اما همچنان برای قطعات گوشی آیفون ضروری هستند. کوک حاضر نشد درباره احتمال ادامه کمبود تراشه در سه ماهه نخست مالی اپل که بطور معمول بزرگترین فصل فروش آیفون است، اظهارنظر کند.

انجلو زینو، تحلیلکر شرکت CFRA پیش بینی نمود اپل ممکنست تراشه های نسل جدید آیفونها را به ضرر مدل های فعلی انبار کرده باشد.

اپل در سه ماهه گذشته به سرمایه گذاران اعلام نموده بود ممکنست کمبود تراشه فروش این شرکت را سه تا چهار میلیارد دلار کم کند. با این وجود کوک در مصاحبه با رویترز اظهار داشت: مجموع ضرر در درآمد سه ماهه سوم کمتر از میزان پیش بینی شده از طرف اپل بود.

قویترین رشد فروش اپل در چین اتفاق صورت گرفت که بگفته تیم کوک، مشتریان لوازم جانبی مانند اپل واچ را خریداری کردند.

ارتقای فایو جی در بهبود سیکل خرید آیفون بیش از آنچه مفسرین انتظار داشتند کمک کرد. اپل اعلام نمود فروش آیفون ۳۹.۵۷ میلیارد دلار بود که حدود ۵۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشت و بالاتر از ۳۴ میلیارد دلار مورد پیش بینی مفسرین بود.

کوک به رویترز اعلام نمود آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس که گرانترین مدل های آیفون هستند، پرفروشترین مدل های این شرکت بودند و کمک کردند حاشیه سود ناخالص به ۴۳.۳ درصد برسد که بالاتر از ۴۱.۹ درصد مورد پیش بینی بود.

مدیرعامل اپل در این کنفرانس اعلام نمود بکارگیری ۵G در خیلی از کشورهای جهان در مراحل اولیه قرار دارد. برخی از مفسرین بر این باور بودند که این گفته به مفهوم آنست که رونق فروش آیفون فایو جی ادامه پیدا نخواهد کرد و مصرف کنندگان ممکنست این گوشی را زودتر از فعال شدن خدمات ۵G خریداری نموده باشند اما سایر مفسرین معتقد بودند که این گفته به مفهوم ادامه رشد درآمد اپل از رونق ۵G است.

کسب و کار خدمات اپل شامل اشتراک پولی تلویزیون و آهنگ اپل در فروشگاه اپ استور هم در رشد درآمد اپل نقش پررنگی داشت. درآمد خدمات به ۱۷.۴۹ میلیارد دلار رسید و یک سوم رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل نشان داد و بالاتر از ۱۶.۳۳ میلیارد دلار پیش بینی مفسرین بود. کوک به رویترز اعلام نمود که اپل حالا ۷۰۰ میلیون مشترک در پلتفرمهای مختلف خود دارد که بالاتر از ۶۶۰ میلیون مشترک در سه ماهه قبلی است.

با این حال لوکا مائستری، مدیرمالی اپل به سرمایه گذاران اظهار داشت: رشد خدمات آهسته خواهد شد. این شرکت بااینکه رشد قابل توجه بخش خدمات را پیش بینی می کند اما این رشد مشابه سطح ژوئن نخواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، فروش آی پد ۷.۳۷ میلیارد دلار و فروش مک ۸.۲۴ میلیارد دلار بود در صورتیکه مفسرین فروش این دستگاهها را به ترتیب ۷.۱۵ میلیارد دلار و ۸.۰۷ میلیارد دلار پیش بینی کرده بودند.
1400/05/06
23:13:58
5.0 / 5
179
تگهای خبر: آهنگ , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل