آخرین اخبار از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

دانلود فایل: خبر خوب وزیر ارتباطات برای گیمیرها، ماجرای یک نامه و سرنوشت اینستاگرام و واتس آپ و اینترنت ارزان و سریع دستاورد یک شبکه ملی تعدادی از عناوین مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته جاری بود.به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، ضرورت معرفی نماینده قانونی توسط پیام رسان های خارجی در کشور مبحث جدیدی نیست و مسؤلان به مراتب در رابطه با اجبار این امر طی سالهای گذشته تاکید کرده بودند. مساله ای که رئیس مرکز ملی فضای مجازی هم به آن اشاره کرده بود و گفته بود معتقدیم رسانه های خارجی که بیشتر از یک میلیون کاربر دارند، حتما باید داخل کشور نماینده داشته باشند و همان قوانینی که در اروپا وجود دارد و این گونه پیام رسان ها حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را از اروپا خارج کنند، آنها هم نباید حق داشته باشند که اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و حریم خصوصی مردم ایران را از کشورمان خارج کنند. سیاست ما اینست که اینستاگرام هم باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد و اطلاعات شهروندان ما را از کشور خارج نکند.

چندی پیش مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود که نامه اعتراضی رسمی در ارتباط با بسترسازی برای توسعه اغتشاشات اخیر و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری در مورد مکاتبات رسمی پیشین توسط نهادهای مسئول ایرانی به شرکت متا (اینستاگرام) ارسال کرده است. در این نامه مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا به منظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای مذکور اقدامات لازم همچون معرفی نماینده رسمی مسئولیت پذیر مستقر در ایران حداکثر تا ۱۰ روز بعد از دریافت نامه از جانب آن شرکت وفق سیاست ها و مقررات کشور درمورد نحوه فعالیت شرکتهای خارجی در حوزه فضای مجازی کشور صورت پذیرد.

خبری هم به نقل یک رسانه خارجی و از قول شرکت متا، مالک فیس بوک، اینستاگرام و واتس آپ در فضای مجازی منتشر گردید که طبق آن، این شرکت تلویحا نسبت به پذیرش به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داده و گفته شده بود که سرگرم این درخواست نخواهند شد.

اینترنت ارزان و سریع دستاورد یک شبکه ملی

ایده اولیه شبکه ملی اطلاعات، در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نام «اینترنت ملی» و «شبکه ملی اینترنت» مطرح شده بود. سال ۱۳۸۹ با عنوان «شبکهٔ ملی اطلاعات» وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد و قرار بود تا آخر سال ۱۳۹۵ هم کامل شود. در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطات آغاز شد؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و برپایه هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.

برای ایجاد شبه ملی اطلاعات، مزایای بسیاری گفته شده اما ارزان تر شدن اینترنت در این شبکه شاید یکی از مهم ترین خصوصیت و مزایای آن محسوب شود؛ در واقع یکی از جنبه های مهم این طرح، بعد اقتصادی آن است که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. در واقع همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک مرتبه به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود. نکته دیگر آنکه در حوزه قیمت دسترسی به اینترنت هم این گونه اعلام شده بود که لازم است اپراتورهای مختلف عرضه کننده اینترنت در اسرع وقت نسبت به تفکیک مصرف داخلی و خارجی کاربران اقدام نموده و برای مصارف داخلی تخفیفی ۵۰ درصدی اعمال کنند.

با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، یکی از مهم ترین مزایایی که مورد توجه قرار گرفت، تفکیک تعرفه اینترنت داخل از بین الملل بود. به این معنا که برای وبسایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وبسایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه، مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مورد در محاسبه و هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

فضا برای کسب وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال امیدبخش تر می شود

این هفته سامانه و مرکز تماس پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال ۲۷ آذر با حضور رئیس سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید.

خوانساری در رابطه با مرکز تماس ۱۶۴۹ اظهار داشت: این سامانه مقرر است که از یک سو بیان گر ظرفیت های موجود در سکوهای داخلی باشد و از طرفی منعکس کننده بازخورد کسب و کارها از دستگاه ها و سکوها و رفع چالش در چارچوب پنجره واحد. امیدواریم با ظرفیتی که بوجود آمده و با ارتباط نزدیکی که مابین دستگاههای اجرایی، سکوها و کسب وکارهای حوزه فضای مجازی ایجاد می شود، فضا برای مردم و کسب کارها حوزه اقتصاد دیجیتال آسان تر و امیدبخش تر شود.

گفتنی است سامانه و مرکز تماس ۱۶۴۹ به منظور ایجاد ارتباط با کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال و اطلاع رسانی از آخرین مصوبات و بخشنامه های دستگاههای ذی ربط در قالب آئین نامه پشتیبانی از سکوها و کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال است. افزون بر آن ثبت شکایات، از دستگاه ها و سکوهای مشمول و پیگیری آنها، دیگر هدفی است که در این پایگاه و مرکز، دنبال می شود.

ماجرای تغییر دامنه پرداخت یارها چیست؟

دامنه یا دامین در واقع همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می شوید، این آدرس هرچقدر ساده تر و سرراست تر باشد بهتر است و کاربران بیشتری شمارا خواهند یافت. نخستین قدم برای ایجاد یک وبسایت و ورود به فضای کسب و کار دیجیتال ثبت یک دامنه یا دامین است اما تغییر دامنه، کسب و کارها را با چه مسائلی رو به رو می کند؟

شرکت شاپرک طی روزهای گذشته در نامه ای به پرداخت یارها اعلام نمود با عنایت به تهدیدات و مخاطرات بالقوه ناشی از مسدود شدن احتمالی دامنه های com.، اگر از دامنه های com. استفاده می نمایند، در اسرع وقت و ترجیحا تا تاریخ سوم دیماه دامنه خویش را به ir. انتقال و نتیجه را به شاپرک انتقال دهند.

پس از این مورد این شرکت در اطلاعیه ای دلیل و هدف خود از ارسال این نامه را توضیح داد و اظهار داشت: این خواسته در جهت صیانت از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت و کاهش ریسک فعالیتهای اقتصادی در فضای مجازی، عرضه شده است. بدیهی است الزامی به حذف دامنه com. وجود ندارد و شرکت ها بایستی پیشبینی های لازم جهت انتقال فوری به دامنه ir. در صورت بروز مشکلات احتمالی را داشته باشند.

رضا قربانی -رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران- در گفت و گو با ایسنا در رابطه با نامه شاپرک در خصوص تغییر دامنه اظهار نمود: به تازگی فشارهای حملات سایبری بر دامین های شرکتهای Psp زیاد شده و به نظر می آید که شاپرک به دنبال اینست که دسترسی به خارج از ایران به صورت کامل ببندد و برای این کار امکان دارد دامین های com. در دسترس نباشند یا گرفتار مشکل شوند، ازاین رو عاقلانه است که آنها برروی دامنه های ir. هم قرار بگیرند.

محدودیت دو پلتفرم خارجی برداشته می شود؟

رضا تقی پور، عضو شورایعالی فضای مجازی در یک گفت وگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی در رابطه با این که آیا محدودیت استفاده از دو پلتفرم خارجی موقتی است و این پیام رسان ها باردیگر وصل می شوند، اظهار نمود: خواهشی که دارم اینست که این موارد را از یکدیگر تفکیک نماییم. مواقعی است که زمان جنگ است و همانطور که می دانید فعالیتهای اقتصادی شکل دیگری پیدا می کند و فعالیتهای روزمره شکل عادی را ندارد.

وی در پاسخ به سوال مجری در رابطه با این که چون الزامات هنوز کاملا مهیا نیست، پس قطعی و محدودیتی که برروی پلتفرم های خارجی گذاشته شده فعلاً نباید همیشگی باشد، اظهار داشت: این امر بستگی به تصمیم نهادهای امنیتی دارد و بمحض این که احساس کنند که شرایط امنیتی به حالت معمولی و عادی برگشته، می توانند تصمیم بگیرند که این اتفاق هم رخ دهد.

از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست. باآنکه از زمان اختراع تلفن های همراه خبری از چیزی به اسم سیستم عامل نبود و به غیر از سیستم های کامپیوتری که نیازمند سیستم عامل مختلف و در صدر آنها ویندوز بودند، گوشیهای قدیمی از این فناوری بهره ای نداشتند اما به مرور و با هدف ایجاد قابلیت های گسترده برای تلفن های همراه سیستم عامل هم به این دستگاه ها افزوده شد.

در دولت گذشته رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات ضمن اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار داشته بود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ اینکه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تاثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ در واقع قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.

موضوع سیستم عامل بومی بار دیگر در دولت سیزدهم مطرح گردیده است و به تازگی هم از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراخوانی در این حوزه منتشر گردید. طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تولید سیستم عامل بومی یکی از تکالیفی است که شورایعالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در جهت اجرای این تکلیف قانونی با استفاده از نخبگان کشور و شرکتهای دانش بنیان فعال در این عرصه، می خواهیم این تکلیف را انجام دهیم. در رابطه با تعداد داوطلبانی که تابحال ثبت نام کرده اند، هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

خبر خوب وزیر ارتباطات برای گیمرها

عیسی زارع پوردر حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام نمود: با تلاش همکاران ۱۵۰ بازی پر مخاطب در کشورمان به داخل کشور منتقل شدند که زمان پینگ بازی را تا یک چهارم کاهش خواهد داد و ساز و کار این مسئله بزودی اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات همینطور اظهار داشت که ۳۰ میلیون نفر گیمر در کشور داریم که روزانه ۱.۵ ساعت در روز بازی می کنند.

یک پیام رسان ایرانی مرز ۱۰ میلیون کاربر فعال روزانه را پشت سر گذاشت

شرکت ارتباطات زیر ساخت اخیرا اعلام نموده است ایتا دومین سکوی اجتماعی ایرانی است که شب گذشته مرز ۱۰ میلیون کاربر روزانه را پشت سر گذاشت.

امیر محمدزاده لاجوردی - مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- اظهار داشت: طبق تکلیف وزیر محترم ارتباطات، بخشی از وظیفه ی ما در شرکت ارتباطات زیرساخت، تأمین نیازمندی پیام رسان ها همچون سرورها، خدمات هم مکانی، و پهنای باند بر مبنای میزان استقبال کاربران است.
1401/10/03
10:06:49
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل