یکسان سازی ارز واردات موبایل به کجا رسید؟

یکسان سازی ارز واردات موبایل به کجا رسید؟

دانلود فایل: به گزارش دانلود فایل، در حالیکه از میانه فروردین ماه قرار بود همه موبایل ها با استفاده از ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا وارد شود، گزارش ها حاکی از اینست که همچنان موبایل های بالای ۶۰۰ دلار با استفاده از ارز حاصل از صادرات خود وارد می شود و احیانا سو استفاده هایی هم از این رویه در جریان است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا، پس از شروع به کار مرکز مبادله ارز و طلا مقرر شد موبایل های زیر ۳۰۰ دلار با ارز نیمایی، ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله و بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد شود. اما انجمن موبایل طی نامه ای از بانک مرکزی خواست همه موبایل ها با ارز تالار دوم مرکز مبادله وارد شود که موافقت شد همه موبایل های زیر ۶۰۰ دلار با ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا وارد شود.
میانه فروردین امسال عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی گفت که با درخواست انجمن برای تخصیص ارز تالار دوم مرکز مبادله برای موبایل های بالای ۶۰۰ دلار موافقت شده است. اما در شرایطی که پیشبینی می شد این موافقت بزودی به مرحله اجرا برسد، گزارش ها حاکی از اینست که هنوز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خود وارد می شوند.
به تازگی روزبه، عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، به این مورد اشاره کرده و از برخی سو استفاده ها ناشی از تداوم تخصیص ارز حاصل از صادرات به موبایل های بالای ۶۰۰ دلار اطلاع داد.
طبق گفته های وی هم اکنون برای صادرکنندگان سقف و سابقه وجود ندارد و برای رفع تعهد ارزی با ارز خود واردات کالای غیرتخصصی انجام می دهند. ازاین رو بعضی از صادرکنندگان درحال سو استفاده های کلان و اجاره کارت بازرگانی هستند.
مبحث دیگری که در ارتباط با واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار با ارز حاصل از صادرات خود وجود دارد، اینست که به خاطر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و توقف تولید آیفون ۱۳، این صادرکنندگان موبایل های دست دوم (رفرش) امارات و کشورهای دیگر را جمع می کنند و همین آیفون ۱۳ را به قیمت حدود ۱۲۰ میلیون تومان عرضه می کنند. ازاین رو اگر با نرخ ارز محاسبه نماییم، برای آنها ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان تمام می شود. به جز آیفون چند مدل سامسونگ بالای ۶۰۰ دلار است که در ارتباط با برند سامسونگ هم مشکلاتی وجود دارد. چون که برخلاف قیمت گذاری موبایل هایی که با استفاده از ارز مرکز مبادله وارد می شوند، موبایل هایی که با استفاده از ارز حاصل از صادرات وارد می شود، این فرایند را طی نمی کنند.
قابل ذکر است از دوم اسفند ماه مرکز مبادله ارز و طلای ایران بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار فعالیت رسمی خویش را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) شروع کرد. در اولین مرحله تالار ارز خدماتی و تالار حواله در آن گشایش شده است. با راه اندازی این مرکز اعلام گردید که منابع لازم ارزی از محل صادرات شرکتهای صنایع پتروشیمی، مس، معادن، فولاد، پالایش نفت، قیر و سایر صادرکنندگان در تالار حواله ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تأمین و جهت فروش به واردکنندگان عرضه می شود. اما تأمین ارز بابت واردات دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بر بستر سامانه نیما کماکان ادامه خواهد یافت. نرخ معاملات ارزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در دو تالار نقد و حواله ارز بر اساس منابع و مصارف ارزی کشور و بر مبنای متغیرهای بنیادی اقتصادی کشف و مبنای معاملات فیمابین قرار می گیرد. نرخ دلار حواله در هفته های اخیر عمدتا بیشتر از ۳۸ هزار تومان بوده است.
منبع:

1402/02/19
09:48:36
5.0 / 5
227
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل