رییس پژوهشكده علوم جوی پژوهشگاه اقیانوس شناسی هشدار داد

افزایش گردبادها در دریای خزر

افزایش گردبادها در دریای خزر

دانلود فایل: رئیس پژوهشكده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بروز بارش های سنگین برف در سواحل دریای خزر را ناشی از تغییرات اقلیم دانست و اظهار داشت: علاوه بر آن مطالعه ما نشان داده است كه تعداد گردبادهای این دریا رو به افزایش است.


به گزارش دانلود فایل به نقل از ایسنا دكتر پروین غفاریان امروز در نشست دستاوردهای پژوهشی حوضه دریای خزر و خلیج فارس كه در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، با اشاره به اینكه دریای خزر در بین پهنه های آبی و رشته كوه های البرز محصور شده است، اضافه كرد: محصور شدن این دریا در پهنه های آبی و كوه ها و قرار گرفتن در معرض آب و هوای خاص، این منطقه را مستعد پدیده های خطرناك كرده است.
وی با اشاره به اینكه تغییرات اقلیم برای این منطقه بسیار خطرناك می باشد، اظهار نمود: علاوه بر آن بررسی میانگین بارش ها از شرق تا غرب سواحل جنوبی دریای خزر نشان داده است كه میانگین بارش در سواحل غربی ۱۰۰۰ میلیمتر و در شرق آن به حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیمتر می رسد.
غفاریان میزان بارش سواحل دریای خزر را در فصل زمستان دانست و تصریح كرد: در صورت تغییر اقلیم علاوه بر آنكه دمای سطح آب افزایش می یابد، باعث اسیدی شدن محیط دریا و به خطر افتادن زیست آبزیان خواهد شد.
وی بالا آمدن سطح آب و به زیر آب رفتن تاسیسات دریایی و فرسایش سواحل را از دیگر عوارض تغییرات اقلیم ذكر كرد و افزود: بر این اساس ما به صورت مداوم تغییرات اقلیمی دریای خزر را پایش می نماییم و بر این اساس فرمی را به استان ها ارسال كرده ایم تا در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی، به ما اعلام كنند.
رئیس پژوهشكده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به وقوع پدیده طوفان های دریایی در خزر اشاره نمود و خاطرنشان كرد: مطالعات ما نشان داده است كه تعداد این گردبادها رو به افزایش است.
به قول وی، به تازگی دو گردباد در سواحل مازندران و گیلان رخ داده است.
غفاریان وقوع برف های سنگین در استان های شمالی كشور را از دیگر عوارض تغییرات اقلیم نام برد و اظهار داشت: زمانی كه یك توده بسیار سرد قطبی از روی دریاچه های گرم مانند دریاچه خزر عبور می كند، شاهد بارش برف بسیار سنگین هستیم و همین اتفاق در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ در گیلان رخ داد.
به قول وی، در گرگان به علت جریان های دریایی از شمال شرق به جنوب غرب بارش های سنگین برف رخ نخواهد داد.

وی به بیان اقدامات انجام شده برای پایش تغییرات اقلیم این منطقه پرداخت و اظهار داشت: گسترش شبكه مانیتورینگ و در اختیار قرار دادن داده ها، تقویت مدلهای عددی و تدقیق آنها برای منطقه و ایجاد سیستم اعلام اخطار سریع پدیده های مخرب مانند سیلاب ها و تندبادها همچون اقدامات انجام شده است.1398/11/13
08:37:32
5.0 / 5
4182
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
IT File دانلود فایل
itfile.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانلود فایل محفوظ است

دانلود فایل

دانلود و اشتراک گذاری فایل